- Vinárske a chemické prostriedky
- Fólie, sieťky, vrecia, PVC produkty
- Stroje
- Kertész palántáknak
- Záhradné doplnky
- Prípravok na ochranu rastlín
- Zavlažovacia a jazerná technika
- Organické a umelé hnojivo
- Expert advice
- Akčná ponuka
- Odborná kniha
- Služby
- Zemina pre kvety, rašelina
- Osivá, cibule, hľuzy
- Náradie, ochranné pomôcky
- Predajňa
- Kultúry
- Výrobca
- Magazin
Filter
Pool chemicals
Zemina na kvetináče, rašelina, pôdny kondicionér
Kvalitná vrchná vrstva pôdy je pre rastliny nevyhnutná. Okrem toho, že absorbuje vodu a živiny, zohráva dôležitú úlohu aj pri upevňovaní koreňov. Kvalitný substrát na črepníky, kompost na črepníky, má dobrú rovnováhu vody a vzduchu a dobrú štruktúru. Má kyprú štruktúru, ľahko absorbuje vodu, ale zároveň ju zadržiava a umožňuje ľahké odtekanie prebytočnej vody. Okrasné rastliny, izbové rastliny, balkónové rastliny, vždyzelené rastliny, okrasné kríky, bylinky, zelenina a ovocie (napr. napríklad jahody) je obzvlášť dôležité, aby pestovateľské médium malo tieto dobré vlastnosti, pretože musia rásť, zakoreniť, vypučať výhonky, listy a kvitnúť v relatívne malom množstve média v kvetináči a v prípade zeleniny a ovocia produkovať kvalitné a bohaté plody, šťavnaté a bohaté na vitamíny. Jednou z dôležitých vlastností substrátov a zemín pre črepníky je ich chemické zloženie alebo pH. Rozlišujeme pôdy typu A, ktoré sú kyslé (pH 4 - 6), pôdy typu B, ktoré sú neutrálne (pH 6 - 7), a pôdy typu C, ktoré sú zásaditejšie (pH 7 - 8). Niektoré typy sa dopĺňajú aj trvalým hnojivom.
Ostatné médiá
Pre izbové rastliny chované v akváriu (napr. Lechuza) ponúkame aj ílové granule, ktoré pôsobia ako koreňový fixátor a médium zadržujúce vodu. Hydropónia, známa aj ako hydroponické pestovanie, je veľmi obľúbená v kancelárskych budovách, nákupných centrách, hoteloch, reštauráciách, priestoroch na organizovanie podujatí, kde sa vyžadujú veľké dekoratívne izbové rastliny s nízkymi nárokmi na údržbu a bez odborných znalostí. Tieto rastliny stačí kŕmiť tekutým živným roztokom odporúčaným pre izbové rastliny. Keď vyrastú, možno ich bude potrebné presadiť do väčších nádob. Dobrým spôsobom sú hlinené pelety, ktoré možno použiť aj na dekoratívne účely.
Vodná kultúra je vhodná nielen pre izbové rastliny, ale aj pre zeleninu. Moderné skleníky sa dnes používajú takmer výlučne na intenzívnu produkciu zeleniny na alternatívnych médiách, ako sú kamenná vlna alebo periny z kokosových vlákien. Výbornou náhradou za rašelinu, ktorej je čoraz menej, je kokosové vlákno, ktoré je vlastne odpadovým produktom, a preto nepredstavuje taký problém pre životné prostredie ako rašelina. Lisované kokosové šupky, kokosové tehly, po namočení do vody napučia na mnohonásobok svojho objemu a sú vhodné na výsev semien, rezanie a kyprenie pôdy.
Záhradnícky perlit je hornina vulkanického pôvodu. K dispozícii je v rôznych veľkostiach častíc. Pri výrobe sa tepelne upravuje, takže je zaručene bez patogénov, buriny a sterilný. Perlit sa používa na celom svete, najmä v komerčnom záhradníctve, ako kypriaci prostriedok v záhonoch, zlepšuje hospodárenie so vzduchom a vodou. Môže sa používať aj samostatne na zakoreňovanie. Záhradnícky perlit má neutrálne pH, nízku hmotnosť, stabilnú štruktúru a neobsahuje živiny. Okrem záhradníckeho použitia sa odporúča aj na domáce použitie v záhradách pri chalupách na zakladanie sadeníc, zakoreňovanie a kyprenie izbových rastlín (napr. orchideí), ktoré si vyžadujú kyprý substrát.
Okrem kyprenia a prevzdušňovania média záhradnícky perlit tiež viaže a zadržiava vlhkosť. Chráni rastliny pred vysychaním bez toho, aby vytváral nadmerné zamokrenie, ktoré spôsobuje hnilobu koreňov.
Vermikulit je kremičitanový minerál prírodného pôvodu. Vyťažený produkt sa melie podobným spôsobom ako perlit a potom sa pri vysokých teplotách napučiava, aby sa získal ľahký granulát. Paralelné úlomky silikátových kryštálov zväčšujú povrch materiálu, ktorý dobre zadržiava vodu, a póry medzi granulami zadržiavajú vzduch. pH sa pohybuje od 7 do 9 v závislosti od miesta, kde sa ťaží. Okrem toho vermikulit obsahuje draslík, horčík a vápnik.
Do tejto kategórie patrí aj penové sklo s obsahom vody, všeobecne známe ako oáza, ktoré sa používa v kvetinárstve. Penové tehly alebo sponková pena sú nevyhnutným doplnkom kreatívnych kvetinových aranžmánov, či už ide o ozdoby na stôl, svadobné ozdoby na auto alebo výzdobu hrobov. Možno ju použiť aj pri aranžovaní suchých kvetov. Po navlhčení poskytuje dlhotrvajúcu vlhkosť pre živé kvetinové aranžmány. Ľahká, ľahko sa tvaruje a reže. Dá sa zakomponovať do misiek, debničiek, košíkov, vencov.
Borovicová kôra
Borovicová kôra je najobľúbenejším krycím materiálom na kvetinové a kríkové záhony. Mulč z borovicovej kôry je nielen atraktívny, ale aj potláča burinu a znižuje odparovanie vody z pôdy. Môže byť vyrobená z borovice alebo červenej borovice, v niekoľkých druhoch malých alebo veľkých frakcií alebo v ideálnom type obsahujúcom zmes oboch frakcií. Vysokokvalitná borovicová kôra je tepelne upravená, a preto neobsahuje škodcov, patogény a semená burín.
Borovicová alebo smrekovcová kôra, borovicový mulč rôznej veľkosti častíc je vynikajúci mulčovací a dekoračný materiál. Mulč z borovicovej kôry zabraňuje rastu burín, zadržiava vlhkosť v pôde, ochladzuje a tieni pôdu. Je obzvlášť užitočná na pokrytie pôdy acidofilných rastlín (borovica, rododendron). Mulč z borovicovej kôry, natretý rôznymi farbami, má aj dekoratívnu úlohu; zvýrazňuje krásu rastlín a dodáva záhonom úhľadný vzhľad.
Zlepšovač pôdy, pôdny kondicionér
Používanie zlepšovačov pôdy, pôdnych a rastlinných kondicionérov a pôdnych aktivátorov je v rozkvete. Pomocou prirodzene sa vyskytujúcich, pomnožených mikroorganizmov, baktérií, mykoríznych húb alebo dokonca výťažkov z rias a humínových kyselín možno zlepšiť život v pôde a tvorbu humusu a lepšie využiť živiny a vodu. Zlepší sa odolnosť pestovaných rastlín voči stresom spôsobeným extrémnymi zmenami prostredia a voči útokom škodcov a patogénov a znížia sa hospodárske straty. Zlepší sa štruktúra a životnosť pôdy, čo má veľký význam nielen z hľadiska zvýšenia výnosov a kvality, ale aj z ekologického a environmentálneho hľadiska.
Rôzne pôdne doplnky a mikrobiologické prípravky na úpravu pôdy a rastlín obsahujúce riasy, baktérie a iné prospešné organizmy zohrávajú dôležitú úlohu pri stimulácii pôdneho života, príjmu živín a premene minerálnych živín na formu, ktorú môžu rastliny prijať. Zlepšením života v pôde budú aj pestované plodiny zdravšie, farebnejšie a bohatšie. Kompost z hroznových výliskov a rôzne tekuté humínové kyseliny pomáhajú dopĺňať organickú hmotu v pôde. Materiály na zadržiavanie vody zachytávajú časť závlahovej vody a dažďových kvapiek a v čase sucha alebo zrážok tieto zachytené kvapky vody zavlažujú naše rastliny.
Novým pevným vývojom známeho tekutého Amalgerolu je Amalgerol Starter, štartovacie hnojivo v mikrogranulárnej forme. Obsahuje správny pomer živín potrebných na počiatočný vývoj rastlín. Jeho vysoký a ľahko vstrebateľný obsah fosforu, zinku a síry podporuje rýchlu tvorbu koreňov. Jeho vysoký obsah draslíka zlepšuje priepustnosť buniek, čo podporuje správne zabudovanie dusíka, a tým uľahčuje tvorbu esenciálnych aminokyselín potrebných pre rastliny.
Ľahko aplikovateľné granulované prípravky z rias majú veľmi výrazný účinok na zakoreňovanie. Ich vysoký obsah organických látok pomáha zvyšovať biologickú aktivitu pôdy. Pôdne riasy sa vyvinuli tak, aby sa prispôsobili biotopickým podmienkam suchozemských pôd, a preto žijú v extrémnejších a rýchlejšie sa meniacich fyzikálnych, chemických a biologických podmienkach ako vodné riasy. Na neustále stresové situácie reagujú produkciou bioaktívnych látok prospešných pre plodiny, ktoré pestujú, čím priaznivo ovplyvňujú systémy rastlina - pôda. Odumreté riasy obohacujú pôdu o organickú hmotu, ktorá pôsobí ako zásobná živina pre plodiny aj mikroorganizmy (baktérie, huby), ktoré v pôde rastú. Niektoré druhy pôdnych rias môžu byť antagonistami rastlinných patogénov.
Pravidelné používanie pôdnych kondicionérov obsahujúcich prospešné pôdne baktérie zvyšuje odolnosť rastlín a pomáha obnoviť život v pôde. Môžu sa používať pri všetkých druhoch plodín, vo všetkých cykloch pestovania. Stimulujú rast, zvyšujú odolnosť voči suchu a odolnosť voči rôznym patogénom (napr. rôznym baktériám, hubám, hmyzu, háďatkám). Môžu sa používať nielen na ošetrenie pôdy, ale aj ako listové hnojivá.
Už v 19. storočí sa zistilo, že niektoré huby žijúce v pôde a vyššie rastliny vytvárajú vzájomne prospešný symbiotický koreňový vzťah. Tieto huby sa nazývajú mykorízne (z gréčtiny: koreňové huby) huby. Hubové vlákna (hýfy) z mycélia huby zasahujú do koreňov hostiteľskej rastliny a oba typy organizmov si vzájomne pomáhajú v prístupe k živinám. Sieť hýf mikroskopickej mykoríznej huby zväčšuje plochu koreňov plodiny na príjem vody a živín. Tento vzťah sa udržiava počas celého života rastliny a stimuluje rast rastliny a jej odolnosť voči chorobám. Kolonizovaný koreň zvyšuje príjem živín a odolnosť rastliny.
Na zlepšenie vodozádržnej kapacity pôdy a médií sa používajú látky organického alebo anorganického pôvodu, ako sú Zeba, Stockosorb, Root Water, Waterbinder. Majú veľký význam pri zmierňovaní škôd spôsobených suchom. Niektoré látky sú tiež schopné viazať vzdušnú vlhkosť a sprístupniť ju rastlinám. Môžu sa s dobrými výsledkami používať na zlepšenie zadržiavania vody v zeminách na pestovanie v kvetináčoch, výsadbových médiách a na zníženie množstva závlahovej vody.
Rašelina
Rašelina je najpoužívanejším pestovateľským substrátom. Vo všeobecnosti má kyslé alebo neutrálne chemické zloženie a nízky obsah živín, čo z nej robí flexibilný materiál podporujúci štruktúru pre širokú škálu plodín. Je známa ako plochá rašelina a regálová rašelina. Tá je známa aj ako baltická alebo biela rašelina, keďže sa ťaží najmä v pobaltskej oblasti (Litva, Lotyšsko a Fínsko). Je to svetlý, takmer biely materiál, v ktorom je rozpoznateľná vláknitá štruktúra tkaniva rašelinového machu. V tejto skupine výrobkov nájdete výrobky najobľúbenejších výrobcov (Kekkilä, Novobalt, Pindstrup, Klasmann atď.) s rôznymi veľkosťami vlákien. Patrí sem aj obľúbený rašelinový kotúč Jiffy.
Rašelina je organický materiál s vysokým obsahom vody, ktorý sa tvorí v zamokrených, močaristých oblastiach. Rašelina sa tvorí v močaristom prostredí, kde sú rastliny po odumretí ponorené. Organická hmota sa potom rozkladá v anaeróbnych podmienkach za neprítomnosti kyslíka. Proces, ktorý vedie k tvorbe rašeliny, sa nazýva biochemická karbonizácia. Rozklad organickej hmoty vykonávajú mikroorganizmy. Takto vzniká rašelina, v ktorej je stále rozpoznateľný rastlinný materiál. V závislosti od stupňa rozkladu sa farba rašeliny mení. Sotva rozložená rašelina, ktorá je blízko povrchu a má svetlú farbu, je biela rašelina. Viac rozložená rašelina z nižších vrstiev sa nazýva čierna rašelina. Biela rašelina má vláknitú štruktúru a neobsahuje rastlinné živiny. Čierna rašelina je zemitá a má nízky obsah živín.
Dva druhy rašeliny sa rozlišujú podľa miesta jej výroby. Rovinná rašelina vzniká v neodvodnených kotlinách, na dne jazier a v záplavových oblastiach. Vzniká rozkladom lúčnej vegetácie a je známa aj ako rašelina. Je vápenatá a má neutrálne až mierne zásadité chemické zloženie (okrem rašeliny Osli v Hanságu). Má pomerne vysoký obsah vyťažených živín. Jej domáce ložiská sú vyčerpané.
V krajinách severnejšie od nás, typicky v Pobaltí, sa v chladných a vlhkých podmienkach vytvára rašelinový mach Sphagnum vláknitá rašelina alebo biela rašelina. Vzniká ukladaním vrstiev odumretého rašelinového machu. Má kyslé pH (3 - 5) a nízky obsah živín. Vďaka svojej vláknitej štruktúre a dobrej schopnosti zadržiavať vodu sa rašelina používa najmä ako pestovateľské médium v záhradníctve.
Hoci je rašelina obnoviteľnou surovinou, proces jej obnovy je veľmi pomalý. Žiaľ, v dôsledku intenzívneho využívania sú zemské zdroje rašeliny vyčerpateľné, preto pestovatelia hľadajú alternatívne náhrady a prísady. V najmodernejších pôdnych zmesiach a substrátoch sa rašelina dopĺňa kokosovým vláknom alebo drevným vláknom vyrobeným špeciálnou tepelnou úpravou a fyzikálnym spracovaním.
Zemina na pestovanie v kvetináčoch
Pod súhrnným názvom "zemina pre kvetináče" sa skrývajú zmesi zemín na pestovanie balkónových a izbových rastlín, vždyzelených rastlín, okrasných kríkov, byliniek, zeleniny a ovocia (napr. jahôd) pestovaných v kvetináčoch, nádobách, kontajneroch, nádobách a kontajneroch. Hlavnou surovinou na výrobu zeminy do kvetináčov je rašelina, ale k dispozícii sú aj výrobky na báze kompostu. Okrem univerzálnej zeminy do kvetináčov vhodnej pre takmer všetky rastliny tu nájdete aj ideálne médiá pre okrasné rastliny so špecifickými požiadavkami, ako sú orchidey, rododendrony, kaktusy, borovice, muškáty, pelargónie, palmy a citrusy. V našej ponuke nájdete aj zeminu na semená a sadenice, záhradnú zeminu do kvetináčov a zeminu do jazierka.
Vo všeobecnosti má ideálna pôda pre rastliny tieto vlastnosti: jemná drobivá, priepustná (aby korene mohli dýchať), optimálne priepustná (aby sa korene nedusili stagnujúcou vodou) a priepustná pre vodu (voda pomáha prenášať živiny z koreňov do poslednej bunky rastliny).
Kvalitná zemina pre kvetináče má vysoký obsah humusu, a preto je schopná viazať a ukladať živiny a sprístupniť ich rastline v prípade potreby. Čím tmavšia farba, tým vyšší obsah humusu. Kvalitná zemina má jemnú drobivú štruktúru, je mierne vlhká, ale nie mokrá. Neobsahuje cudzie látky.
Jednou z dôležitých vlastností substrátov a zeminy na črepníky je chemické pH. Rozlišujeme pôdy typu A, t. j. pôdy s nízkym pH (4 - 6), pôdy typu B, t. j. pôdy s neutrálnym pH (6 - 7), a pôdy typu C, t. j. pôdy s viac zásaditým pH (7 - 8). Klasifikáciu ABC patentovala spoločnosť Florasca v Maďarsku, čo znamená, že zeminu typu A možno použiť pre rastliny, ktoré uprednostňujú kyslé prostredie: Azalka, africká fialka, slonie ucho (alokazia), ananás, begónia, bromélie, zebrovka (Calathea), cyklámen, plamienok, gardénia, chryzantéma (Gloxinia), hortenzia, Erica, Fittonia, Ixora, prvosienka, Aecmea fasciata, paprade, kamélie, borovice, paprade, druhy rododendronov.
Všeobecná zemina pre kvetináče typu B je vhodná pre širokú škálu rastlín, napr. Aloe, Asparagus, Amarillis, Amber Aralia, Dieffenbachia, Cissus, Citrus, Chocrosinda, Ficus, Fuchsia, Fuchsia, Kaktus, Čínsky ibištek, Croton, Euphorbia milii, Kalanchoë, poinsettia, arrowleaf, oxalis, gossip, philodendron, Dracaena, Fatsia japonica, indoor astyma, yucca, Hoya, water palm.
Pôda pre kvetináče typu "C" je známa aj ako muškátová pôda. Mierne zásaditá, viac vápenatá. Možno ju použiť na výsadbu týchto okrasných druhov: kľukaté ruže, črepníkové ruže, krútené palmy, datľové palmy, japonský vavrín (Aucuba), aspidistra, monstera, leander, pelargónia, pelargónia, sansavieria, schafflera, palma chamaerops (Chamaerops).
Orchidey vyžadujú špeciálnu zmes pôdy na báze borovicovej kôry. Sypkú štruktúru, ktorú orchidey obľubujú, zabezpečuje zmes červenej borovicovej kôry, perlitu a kokosových vlákien. Dlhodobé živiny poskytuje vláknitá rašelina a zmes PG-Mix v zemine pre orchidey.
Špeciálna zmes zeminy pre kaktusy a sukulenty obsahuje rašelinu z machu Sphagnum, plochú rašelinu, biohumus, kompostovaný maštaľný hnoj, riečny piesok a zmes hnojív.
Na výstavbu strešných záhrad je potrebná špeciálna zmes pôdy. Rozlišuje sa extenzívna a intenzívna pôda pre strešné záhrady. Extenzívna pôda sa skladá z minerálnej múčky, zeolitu, kôrového kompostu a ďalších prírodných zložiek vhodných pre rôzne druhy vrán. Intenzívne strešné rastliny (trvalky, kríky, letničky, stromy) vyžadujú vyšší obsah organických látok, preto intenzívna strešná pôda obsahuje okrem uvedených zložiek aj humus.