- Vinárske a chemické prostriedky
- Fólie, sieťky, vrecia, PVC produkty
- Stroje
- Kertész palántáknak
- Záhradné doplnky
- Prípravok na ochranu rastlín
- Zavlažovacia a jazerná technika
- Organické a umelé hnojivo
- Expert advice
- Akčná ponuka
- Odborná kniha
- Služby
- Zemina pre kvety, rašelina
- Osivá, cibule, hľuzy
- Náradie, ochranné pomôcky
- Predajňa
- Kultúry
- Výrobca
- Magazin
Filter
Stroj na odstrašenie divej zvery
Výrobky tu možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín: organické a hnojivá.
Organické hnojivá
Medzi organickými hnojivami sa v rastlinnej výrobe rozšírilo používanie hnoja. Dôležité je používať organické hnojivá známeho pôvodu, o ktorých je známe, že boli spracované spôsobom, ktorý neobsahuje chemické látky a semená burín. Môže ísť o maštaľný hnoj, hydinový hnoj alebo iné hnojivá obsahujúce organické látky prevažne živočíšneho pôvodu. Príkladom je trus morských vtákov, guáno. Organické hnojivá sú komplexnými zdrojmi živín s rôznym podielom makro- a mikroprvkov.
Organické hnojivá alebo zúrodňovače pôdy živočíšneho pôvodu sa primárne používajú na udržiavanie a zlepšovanie štruktúry, fyzikálnych a chemických vlastností a biologickej aktivity pôdy, ale vďaka nízkemu obsahu živín sú až sekundárne alebo nepriamo vhodné na dodávanie živín rastlinám. Pôdy dobre zásobené organickou hmotou majú vysokú biologickú aktivitu a sú bohaté na užitočné mikroorganizmy, ktoré premieňajú minerálne živiny aplikované anorganickými hnojivami, t. j. hnojivami, na živiny, ktoré môžu rastliny prijímať a využívať.
Komerčne dostupné organické hnojivá sú také produkty, spoľahlivého pôvodu, so známym obsahom živín. Formulované produkty, systémové hnojivá sú dostupné v prášku, granulách, tabletách a granulách, ľahko sa dávkujú a rovnomerne aplikujú.
Granulovaný prášok je zvyčajne porézne zrnité kamenivo vyrobené so spojivom, ktoré sa v pôde pri pôsobení vlhkosti rozpadá na častice. Tablety sú zvyčajne vo forme diskov alebo kužeľov lisovaných z prášku alebo granúl a majú zvyčajne vhodnú pevnosť. Peleta je tiež materiál lisovaný pod vysokým tlakom, vo väčšine prípadov vláknitý, vláknitý materiál, ktorý drží pohromade buď vlastný materiál, alebo primiešané spojivo. Zvyčajne má valcovitý tvar. Granule a tablety môžu byť organické aj hnojivo, zatiaľ čo pelety sú vyrobené len z organického materiálu.
Prípravky organických hnojív majú široké využitie, od pestovateľov viniča, ovocia, zeleniny a okrasných drevín, pestovateľov plodín na ornej pôde až po krajinárov a záhradkárov, a môžu sa používať na doplnenie organickej hmoty v záhonoch, trávnikoch a kvetinových debničkách a na zlepšenie štruktúry pôdy.
Niektoré výrobky sú certifikované ako ekologické, čo znamená, že sa môžu používať na ekologických farmách.
Jednou zo špeciálnych zložiek komerčných prípravkov na báze organického hnoja je vtáčie guáno. Zvyčajne sa hromadí vo veľkých kolóniách morských vtákov a pod nimi. Jeho najvýznamnejšie výskyty sú na súostroví pri západnom pobreží Južnej Ameriky, ktoré je pokryté desiatkami metrov nánosov guána, ktoré sa ťaží. Guáno má vysoký obsah dusičnanov a fosforu a je vhodné najmä na zlepšenie pôdy chudobnej na tieto prvky.
Výrobky DCM a Viano sú vynikajúcimi členmi sortimentu organických hnojív, ktoré poskytujú riešenia pre všetkých od hobby záhradkárov až po profesionálnych používateľov.
Hnojivá
Hnojivá sú priemyselne vyrábané produkty pozostávajúce z anorganických zlúčenín. Môžu to byť jednozložkové hnojivá (obsahujúce len jednu konkrétnu živinu), tzv. monohnojivá, alebo viaczložkové hnojivá (obsahujúce viacero živín), zložené alebo komplexné hnojivá.
V súčasnosti je najrozšírenejším spôsobom dopĺňania živín hnojenie, ktoré umožňuje rýchle doplnenie živín získaných rastlinami. Hnojivá obsahujú koncentrácie potrebných makro- a mikroživín.
Základom hospodárneho a ekologického používania hnojív je pravidelné testovanie pôdy, ktoré ukáže, ktoré živiny v pôde chýbajú alebo prevažujú. Takzvané hnojivá rozpustné vo vode, známe aj ako hnojivá na zavlažovanie, ktoré sa aplikujú so závlahovou vodou, si tiež vyžadujú test vody.
V našom sortimente nájdete okrem iného výrobky spoločností ICL, Compo, Malagrow, Yara, Haifa, Beckmann, Dyra, DCM, Viano.
Pred niekoľkými rokmi boli zavedené tzv. organicko-minerálne hnojivá, známe aj ako organo-minerálne hnojivá, ktoré sú prechodom medzi organickými a priemyselnými hnojivami, pretože obsahujú určitý podiel oboch typov. Okrem recyklácie živín zohrávajú tieto výrobky aj úlohu pri zlepšovaní života v pôde. Kombinácia anorganických látok z rozkladu hornín a organických látok z rozkladu živých organizmov, tzv. organo-minerálny komplex, sa v pôde vyskytuje aj prirodzene.
Je všeobecne známe, že používanie minerálnych hnojív "fertilizátorov" znižuje počet a aktivitu mikróbov a užitočných baktérií, ktoré zabezpečujú život v pôde, a môže spôsobiť jej "odumieranie". V oblastiach s nepretržitým intenzívnym poľnohospodárstvom je potrebné venovať veľkú pozornosť životu v pôde a jeho zlepšovaniu. Na to slúžia organické minerálne hnojivá.
V našej krajine sa najčastejšie používajú organické prípravky zo živočíšnych výkalov alebo z obohatených vedľajších produktov (Biosol) z farmaceutického priemyslu, a to buď samostatne, alebo v kombinácii s hnojivami. Treba však vziať do úvahy, že zapracovanie prípravkov s väčšou veľkosťou častíc (pelety alebo drvina) aplikovaných na povrch pôdy je dlhší proces, počas ktorého je badateľný charakteristický zápach.
Organické hnojivá sú rastlinné živiny prírodného pôvodu, ktoré sa skladajú zo systematicky vybraných surovín rastlinného a živočíšneho pôvodu (hroznová múčka, slnečnicové šupky, kakaové škrupiny, vinič, morské riasy, kostná múčka, rohová múčka, krvná múčka atď.)
Ich účinok je komplexný, pričom organické minerálne hnojivá poskytujú všetky živiny potrebné pre rastliny na dlhé obdobie (2-6 mesiacov v závislosti od organických zložiek). Vďaka vedecky vytvorenej receptúre sú živiny pre rastliny dostupné v optimálnom zložení a množstve. Nie je potrebný žiadny obal, ktorý umelo zvyšuje účinnosť živín, ani chemická prísada, ktorá zabraňuje ich rozkladu. Vysokokvalitné organické minerálne hnojivo pomáha vytvárať a udržiavať dobrú štruktúru pôdy, hospodárenie s vodou, vzduchom a živinami.
Organické účinné látky a rastlinné vlákna v organominerálnych hnojivách udržiavajú koreňovú zónu rastlín v najlepšom fyzikálnom, chemickom a biologickom stave. Keďže pôda obsahuje správne množstvo a kvalitu živín pre rastliny, rast rastlín nie je vynútený. Zdravý, silný a bohatý koreňový systém, ktorý je tvorený najvhodnejšou rýchlosťou rastu pre rastlinu, je vysoko účinný pri dodávaní vysokokvalitných živín z pôdy a iných výsadbových médií do rastliny. Zdravé rastliny, ktoré sú odolné voči nepriaznivým vplyvom prostredia, drasticky znižujú možnosť výskytu chorôb a znižujú používanie pesticídov a iných chemických látok. Neznečisťujeme svoje bezprostredné životné prostredie vyšším množstvom látok, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie.
Našťastie si čoraz viac ľudí uvedomuje dôležitosť používania organických materiálov na udržanie zdravej pôdy, a preto používajú organické produkty na doplnenie živín.
Organické zložky používané pri výrobe kvalitných organominerálnych hnojív vracajú dôležité zložky prítomné v zdravej pôde, ktoré rastliny využívajú počas svojho vývoja. Ekologická rovnováha nie je narušená, úrodnosť pôdy sa zachováva a udržiava sa intenzívny pôdny život potrebný na správny vývoj. Zvyšuje sa druhové bohatstvo prospešných mikroorganizmov a húb v pôde, t. j. biodiverzita.
Organo-minerálne hnojivá "vychovávajú" a dlhodobo vyživujú rastliny, pretože mikroorganizmy obohatené o organickú hmotu postupne premieňajú organickú hmotu na minerálne soli, ktoré môžu rastliny využiť. Rýchlosť tohto procesu je teda rovnaká ako rýchlosť vývoja rastlín. Medzi pôdou a rastlinou sa vytvára prirodzená harmónia.
Organo-minerálne hnojivá sú k dispozícii v spoločnosti DCM
Existujú dva spôsoby aplikácie hnojív. V závislosti od produktu ich možno aplikovať do pôdy alebo na listy rastlín.
V závislosti od času ich rozkladu sa rozlišujú hnojivá s krátkym a dlhým rozkladom, známe ako "obalené hnojivá". Tie poskytujú rastlinám potrebné živiny na obdobie od 2 - 3 mesiacov do 12 - 14 mesiacov.
Biostimulátory:
Biostimulátory sú prípravky prírodného pôvodu, ktoré obsahujú rastlinné výťažky, organické látky, vitamíny alebo syntetické látky, určené na zlepšenie stavu rastlín a zlepšenie ich kvality v súlade s životným cyklom rastlín. Môžu sa aplikovať na povrch osiva, na listy rastliny alebo zapracovať do pôdy. Biostimulátory spôsobujú zmeny v metabolických procesoch a vo vývoji rastlín, ktoré zvyšujú ich odolnosť voči extrémnym podmienkam prostredia (sucho, tepelný stres, koncentrácia soli, tlak vody) a voči stresom spôsobeným škodcami a patogénmi. Biostimulátory majú vplyv na rast, kvalitu a kvantitu plodín. Ich používanie môže znížiť množstvo použitých hnojív.
Kvapalné hnojivá:
V tejto skupine článkov si môžete vybrať z ponuky komplexných kvapalných hnojív a živných roztokov na hobby použitie.
Hnojivá na trávnik:
V posledných rokoch sa v Maďarsku čoraz viac presadzuje a rozvíja "trávniková kultúra". Okrem profesionálnych záhradníkov a odborníkov na údržbu futbalových ihrísk venujú čoraz väčšiu pozornosť kvalite trávnika vo svojom bezprostrednom okolí aj súkromné osoby s menšími/veľkými trávnikmi. V tejto časti sme pre vás pripravili zoznam výrobkov na dopĺňanie živín do trávnikov a trávnikov, ktorý vám pomôže pri výbere správneho výrobku. Pri výbere výrobku je dôležité zohľadniť vlastnosti ošetrovanej plochy a na začiatku roka zostaviť program hnojenia a podľa toho nakúpiť a aplikovať hnojivá. V ponuke máme výrobky s dobou rozkladu od 2 - 3 mesiacov do 8 - 9 mesiacov. Ak si vyberiete výrobky s dobou rozkladu 2 - 3 mesiace, budete potrebovať aspoň 3 prípravky, jarné štartovacie, letné (na zvládnutie stresu) a jesenno-zimné udržiavacie hnojivo. S týmito produktmi môžete svoj trávnik vždy kŕmiť správnou zmesou živín pre danú sezónu, aby ste z neho dostali to najlepšie. Existujú špeciálne prípady, keď sa okrem doplnenia živín musíte vysporiadať aj s nejakým iným problémom, napríklad s machom alebo burinou. Ani v tomto prípade nemusíte zúfať, pretože ponúkame aj produkty obsahujúce prípravky na ničenie machu a buriny. V našom sortimente nájdete výrobky od spoločností Compo, ICL, Beckman, DCM, Dyra, Substral a Viano.
Listové hnojivá:
Foliárne hnojenie je dlhodobo osvedčenou metódou dodávania živín v rastlinnej výrobe. Foliárne hnojenie zvyšuje fotosyntézu a dýchanie, aktivitu enzýmov a fyzikálny a chemický stav bunkových koloidov. Živiny prijaté prostredníctvom listov zároveň stimulujú činnosť koreňov. V tejto skupine článkov nájdete najmä výrobky od spoločností ICL Agroleaf , Biokal, Damisol, Fitohorm, Kinglife, Wuxal.
Listové hnojenie, t. j. pridávanie živín prostredníctvom listov, je rýchlo pôsobiaca a účinná doplnková metóda hnojenia pôdy. Výskum ukázal, že listové hnojenie poskytuje nielen rýchle riešenie nedostatku živín, ale zvyšuje aj úrodu, kvalitu plodín a odolnosť voči škodcom a nepriaznivým podmienkam prostredia.
Živiny aplikované listovým postrekom so správnym kvalitným zložením listových hnojív môžu byť až 8 - 20-krát účinnejšie ako živiny aplikované cez pôdu, v závislosti od druhu rastliny a štádia vývoja. Listové hnojenie zároveň stimuluje príjem živín z pôdy, pričom koreňový systém rastliny čerpá viac rozpustených živín do horných častí rastliny, výhonkov a listov. Listové hnojenie však môže byť úspešné len vtedy, ak je zloženie listového hnojiva prispôsobené požiadavkám na živiny v jednotlivých fázach života rastliny. Hospodárnosť aplikácie sa zvyšuje, ak má zloženie listového hnojiva vysokú dobu pôsobenia účinnej látky, vysokú čistotu, nezvyšuje pH roztoku a je dobre rozpustné vo vode.
Rôzne rastliny vyžadujú v rôznych fázach svojho života rôzne množstvá rôznych živín. Preto zvoľte typ s vyšším obsahom dusíka (napr. NPK 31+11+11) počas obdobia vývoja listov, typ s vyšším obsahom draslíka (napr. NPK 15+11+30) počas dozrievania a nasadzovania plodov, typ s vyšším obsahom fosforu (napr. NPK 12+52+5) po výsadbe, počas kvitnutia a tvorby hľúz (zemiaky) a na obnovu poškodeného koreňového systému. V ľahkých piesočnatých pôdach používajte prípravky so zvýšeným obsahom horčíka a síry (napr. NPK 10-5-10+16MgO+32SO3). Na všeobecné, každodenné použitie, na zlepšenie kvality a predajnosti odporúčame vyvážené zloženie (napr. NPK 20+20+20).
Je dôležité, aby listové hnojivo obsahovalo okrem makroelementov (NPK) aj všetky potrebné mikroprvky v chelátovej forme, ktorú rastlina ľahko využije. Niektoré listové hnojivá prémiovej kvality obsahujú aj biostimulačné zložky, ktoré dokážu rýchlo prekonať stres spôsobený nepriaznivými podmienkami prostredia. Zosilňovače priľnavosti pomáhajú kvapkám postreku priľnúť k listom, a tým zlepšujú príjem živín.
Použitie listových hnojív je opodstatnené najmä vo fázach vegetácie s vysokými nárokmi na živiny, v prípadoch nadmerného viazania a nepriaznivých pôdnych podmienok (napr. vysoké pH pôdy, studená alebo zviazaná, bezvzdušná pôda, letné sucho, antagonizmus živín) a po výsadbe v prípadoch nerozvinutého koreňového systému, t. j. vo všetkých situáciách, keď je sťažený príjem živín z pôdy. Môžu sa použiť pri všetkých záhradníckych alebo poľnohospodárskych plodinách, a to niekoľkokrát počas vegetačného obdobia v závislosti od stavu plodiny.
Aby bolo listové hnojenie účinné, dodržiavajte základné pravidlá pre listové hnojenie:
- Postrekujte len za bezvetria!
- Rastliny prijímajú živiny aplikované na listy prostredníctvom dýchacích buniek dýchacích ciest, a keďže v listových výbežkoch je niekoľko dýchacích ciest, je dôležité aplikovať listové hnojivo vysokotlakovým postrekovačom s jemnými rozprašovacími dýzami.
- Pri teplotách nad 26 oCsa znižuje príjem živín cez listy.
- Živiny sa lepšie využívajú na vlhkých listoch. Preto sa vzhľadom na predchádzajúci bod odporúča aplikovať listové hnojivo skoro ráno, keď je lístie ešte orosené a teplota je priaznivá.
- Listové hnojivá s mikroživinami sa môžu miešať s akýmkoľvek herbicídom alebo herbicídnym prípravkom, okrem prípravkov obsahujúcich meď, a aplikovať v jednej aplikácii.
- Okrem analýzy pôdy sa na výber správneho zloženia listových hnojív odporúča aj analýza listov, najmä v prípade plodín, ktoré zostávajú na mieste niekoľko rokov, ako sú vinice a ovocné sady.
Hobby hnojivo:
Tu nájdete produkty Substral, Biopon na doplnenie živín pre zeleninu, ovocie, okrasné rastliny a iné rastliny pestované v hobby záhradách.
Mikroživiny, ako už ich názov napovedá, sú v rastlinách a pôde prítomné v malých množstvách, ale ich význam je o to väčší pre kvalitnú rastlinnú výrobu. Doplňovanie mikroživín je založené predovšetkým na chelátoch, ktoré sú účinnejšie a bezpečnejšie ako soľné formy. Cheláty mikroživín sú špeciálne organicky viazané, biologicky aktívne molekuly so silnou stabilitou. Výsledkom tejto stability je rýchly a optimálny biologický účinok. V tejto skupine článkov nájdete najmä produkty Easygro, Damisol, Fitohorm, Valagro na doplnenie železa, medi, mangánu, molybdénu a ďalších mikroprvkov.
Regulované hnojivá:
Hnojivá s riadeným uvoľňovaním sú v súčasnosti najmodernejšou technológiou v oblasti dopĺňania živín. Kľúčom k dodávaniu živín je povlak na granulách hnojiva, ktorý určuje čas rozkladu výrobku, ktorý sa môže pohybovať od 6 týždňov do 12 až 14 mesiacov. Všetky granule hnojív obsahujú dusík, fosfor, draslík a v závislosti od typu výrobku aj stopové prvky. Rozklad týchto hnojív je spojený s teplotou pôdy, pričom optimálna zásoba živín je pri21 oC. Pri nižších teplotách sa uvoľňovanie živín spomaľuje, pri vyšších teplotách pôdy sa uvoľňuje viac živín na uspokojenie potrieb rastlín. Obľúbenými produktmi v sortimente sú Osmocote, Basacote, Plantacote a Aktiwin, ktoré sa odporúčajú predovšetkým pre komerčných pestovateľov okrasných drevín. Sú k dispozícii vo formuláciách s prevahou dusíka a draslíka. Na pestovanie ovocia sa najviac používa rad Agroblen. Pre hobby pestovateľov sú k dispozícii rady Substral a Buviplant v malých baleniach.
Čo je pomalé uvoľňovanie?
Hnojivo s pomalým uvoľňovaním obsahuje vyváženú zmes okamžite dostupných foriem dusíka (amónium, močovina) a dlhých dusíkatých reťazcov, ktoré sa pomaly uvoľňujú (napr. formurín, metylénmočovina). Tým sa zabezpečí nepretržitý a vyvážený prísun živín počas dlhšieho obdobia. Uvoľňovanie pomaly sa uvoľňujúceho dusíka závisí od pôdnej bioty (mikrobiálnej aktivity), chemizmu pôdy (pH) a teploty a intenzity zavlažovania. K príjmu dusíka dochádza už pri teplote nad 5 oC a tento proces sa postupne zrýchľuje so zvyšujúcou sa teplotou. Ošetrenie sa môže v prípade potreby opakovať na konci účinného obdobia.
Čo je obalené hnojivo?
Počas výroby sa granule hnojív pokrývajú povlakom zo živice rastlinného pôvodu alebo chemicky vyrobeným umelým povlakom. Povlak chráni živiny pred okamžitým rozpadom, čím sa predlžuje trvanlivosť výrobku z niekoľkých týždňov na niekoľko mesiacov. Uvoľňovanie živín, t. j. trvanie výrobku v mesiacoch, závisí od hrúbky povlaku. Existujú hnojivá s dvojitým povlakom (DCT). Živicový povlak chráni korene rastlín pred škodlivými soľami, čo je nebezpečné najmä v mladom veku rastlín. Po aplikácii preniká pôdna vlhkosť do živicového povlaku a rozpúšťa živiny vo vnútri granúl. Rozpustené živiny sa potom priebežne uvoľňujú do okolitej pôdy, odkiaľ ich môžu korene ľahko prijímať. Granule uvoľňujú živiny nepretržite počas celého obdobia ich pôsobenia. Vyprázdnený živicový obal sa neskôr rozloží.
Čo je to riadené uvoľňovanie?
Väčšina obalených hnojív sú hnojivá s riadeným uvoľňovaním, pri ktorých rýchlosť uvoľňovania živín závisí výlučne od teploty pôdy: pri vyšších teplotách sa živiny uvoľňujú rýchlejšie, pri nižších pomalšie a doba pôsobenia je dlhšia. Trvanie účinku udávané výrobcom je založené na priemernej teplote pôdy 21 oC. Uvoľňovanie živín začína nad bodom mrazu a stáva sa intenzívnejším, keď sa pôda zahreje. S oteplením pôdy sa uvoľňuje viac živín a s ochladením teploty koreňovej zóny sa uvoľňuje menej živín. To zodpovedá rýchlosti príjmu živín rastlinami, ktorá súvisí s aktivitou koreňov. Tento jedinečný spôsob uvoľňovania živín je obzvlášť účinný na pôdach s nízkou schopnosťou viazať živiny (napr. piesok).
Pokročilejšou úrovňou riadeného uvoľňovania živín je programované uvoľňovanie živín. Tieto hnojivá sledujú rôzne potreby živín rastliny v rôznych fázach vývoja: intenzívnejšie počas fázy intenzívneho rastu a miernejšie počas fázy zakoreňovania, aby sa v médiu nehromadil prebytok solí a EC bolo nižšie.
Pevné (granulované) hnojivo:
V tejto skupine článkov sme zhromaždili tzv. poľné hnojivá. Ide o produkty vyrobené najjednoduchšími výrobnými postupmi. Tieto výrobky sa vyrábajú s rôznym zložením, a to dusičnan amónny, drobná soľ, drobná vápenatá soľ, mikramid na dusík, superfosfát na fosfor, draslík na draslík, síran draselný, draselná soľ, síran draselný. Medzi tuhými hnojivami sa nachádzajú výrobky obsahujúce rôzne podiely makroelementov. Jedným z najznámejších je rad Yara Cropcare.
Roztok živín:
V tejto skupine výrobkov nájdete tekuté živné roztoky na hobby použitie. Tieto výrobky vždy obsahujú makro- a mikroprvky prispôsobené potrebám danej rastliny na správny rast a kvitnutie. Náš sortiment zahŕňa produkty Substral, Florimo a Biopon.
Záhradné a izbové rastliny potrebujú na správny rast okrem slnečného svetla a vzduchu aj vodu a živiny. Prvé dve získajú bez ľudskej pomoci, ale živiny a vodu zabezpečíme my, najmä pre rastliny chované v kvetináčoch a v dome. Ani najkvalitnejšia zemina v kvetináčoch neobsahuje dostatok živín, aby splnila zvýšené nároky rastlín na živiny počas fáz intenzívneho rastu, olistenia a kvitnutia. Zavlažovaním sa časť živín vyplavuje, preto je potrebné ich priebežne dopĺňať.
Výhodou živných roztokov v porovnaní s inými náhradami živín (živné tyčinky, tuhé hnojivá) je, že sa ľahko odmeriavajú a môžu sa pridávať priamo do závlahovej vody, v ktorej sa okamžite a dokonale premiešajú. Všetky živiny sú obsiahnuté vo forme rozpustnej vo vode, takže ich rastlina okamžite absorbuje a využije a výsledky ošetrenia sú viditeľné už po niekoľkých dňoch.
Záhradníci si môžu vybrať zo širokej škály živných roztokov, ktorých zloženie sa líši podľa oblasti použitia (skupiny rastlín) alebo obdobia použitia (vývojové štádiá). Najbežnejšie typy sú:
V roztokoch pre listnaté rastliny (fikusy, filodendrony, palmy atď.) prevláda v porovnaní s ostatnými makroprvky (dusík, draslík, fosfor) dusík, ktorý je zodpovedný za zelenú farbu a vývoj výhonkov. V živných roztokoch kvitnúcich rastlín (cyklámen, fuksia, kapská fialka atď.) je hlavnou zložkou draslík, ktorý stimuluje kvitnutie, zatiaľ čo živný roztok pre sadenice obsahuje viac fosforu, ktorý podporuje vývoj koreňov. Kvitnúce a listnaté rastliny sú bežné aj v domácnostiach, preto výrobcovia ponúkajú aj univerzálne živné roztoky s takmer rovnakým pomerom jednotlivých živín v stredných koncentráciách. Existujú aj špeciálne živné roztoky vyvinuté špeciálne pre určitý druh rastlín (citrusy, orchidey, kaktusy, bonsaje, balkónové rastliny, ruže, muškáty), pričom zloženie a pomer živín najlepšie zodpovedá potrebám uvedenej skupiny rastlín. Okrem troch hlavných živín potrebujú rastliny aj tzv. mezoelementy (horčík, vápnik) a mikroelementy (železo, bór, meď, molybdén, mangán, zinok). Preto pri výbere živného roztoku vyberte taký, ktorý obsahuje tieto prvky, najlepšie v kombinácii s chelatačným činidlom (napr. EDTA, DTPA), ktoré zabraňuje ich zrážaniu v pôdnom roztoku. Toto bude uvedené na obale.
Mnohí výrobcovia pridávajú do svojich prípravkov okrem anorganických zlúčenín aj organické látky (napr. guáno, humus z červov, výťažky z morských rias alebo humusu). Tieto látky sú prospešné pre mikroorganizmy žijúce v pôde (mikroskopické huby a baktérie), známe ako pôdny život, ktoré pomáhajú zlepšiť využitie živín.
Z bohatej ponuky je ťažké si vybrať. Okrem farebných, žiadaných obalov a etikiet sa pozrite na obsah! Najlepšie sú živné roztoky s obsahom účinných látok nad 15 - 20 %. To sa dá ľahko skontrolovať odvážením litra roztoku, a ak váži rovnako ako súčet účinných látok spolu s jedným kilogramom vody, obsahuje všetky živiny, ktoré výrobca uviedol na etikete (napr. 13 % N+4,5 % P+6,5 % K+0,01 % Mg+1 liter vody = 1,221 kg). Je dôležité, aby živné roztoky neobsahovali chloridy a mali chemické zloženie blízke neutrálnemu (6-7 pH). Dobrý živný roztok je číry ako voda, hoci môže mať rôznu farbu. Živné roztoky nie sú toxické. Zvyčajne sa môžu skladovať neobmedzene dlho na mieste bez mrazu. Zmrazením sa účinná látka vyzráža.
Pri používaní živných roztokov by sa mali dodržiavať niektoré základné pravidlá:
Počas vegetačného obdobia podávajte živné roztoky častejšie a počas obdobia vegetačného pokoja menej často. Obdobie vegetačného pokoja rastlín nie je vždy v zime. Napríklad amarylis a iné izbové rastliny, ktoré kvitnú v zime, sú v lete v stave pokoja.
Choré, oslabené rastliny by sa nemali hnojiť, pokiaľ príznaky nie sú spôsobené nedostatkom živín.
Ak je poškodený koreňový systém, živné roztoky sa môžu aplikovať ako listové hnojivo pomocou ručného postrekovača.
Živný roztok vždy zrieďte vodou. Vyschnutú pôdu je potrebné pred aplikáciou živného roztoku navlhčiť čistou vodou.
Hnojivo by sa malo aplikovať rovnomerne, v malých dávkach, s použitím prípravku so zložením vhodným pre životné štádium rastlín.
Nehnojiť 2 - 3 týždne po presadení. Dajte rastline čas, aby si zvykla na nové prostredie.
Vo vode rozpustné jednozložkové hnojivo:
Výrobky v tejto skupine výrobkov sú vo vode rozpustné hnojivá obsahujúce jeden, maximálne dva makro- alebo mikroprvky, bez zvyškov. Ich používanie sa odporúča len pokročilým záhradkárom, ktorí majú potrebné znalosti a technické vybavenie (niekoľko nádrží na živný roztok, presné zariadenie na výrobu živného roztoku) a ktorí pravidelne vykonávajú testy pôdy a vody. Monohnojivá sa môžu použiť na rýchlu nápravu nerovnováhy živín, ale pri nesprávnom použití môžu spôsobiť aj vážne škody. Výrobky spoločností Yara, Haifa, ICL, K+S nájdete tu.
Vo vode rozpustné komplexné hnojivá:
Tieto výrobky sú vo vode rozpustné hnojivá obsahujúce dusík, fosfor, draslík, mezo- a mikroživiny bez zvyškov, so zložením prispôsobeným požiadavkám na živiny v konkrétnych fenologických fázach rastlín. Ich nepretržitým používaním možno maximalizovať požiadavky našich plodín na živiny. Náš sortiment zahŕňa výrobky ICL Universol, výrobky Valagro Master, výrobky Yara Ferticare a známy Volldünger Linz.