- Vinárske a chemické prostriedky
- Fólie, sieťky, vrecia, PVC produkty
- Stroje
- Kertész palántáknak
- Záhradné doplnky
- Prípravok na ochranu rastlín
- Zavlažovacia a jazerná technika
- Organické a umelé hnojivo
- Expert advice
- Akčná ponuka
- Odborná kniha
- Služby
- Zemina pre kvety, rašelina
- Osivá, cibule, hľuzy
- Náradie, ochranné pomôcky
- Predajňa
- Kultúry
- Výrobca
- Magazin
Filter
Cibuľky kvetov
Semená, cibuľa, hľuzy
V tejto sekcii nájdete produkty najväčších maďarských a zahraničných výrobcov osív, či už hľadáte trávy, zeleninu, kvety, bylinky alebo tropické okrasné semená, nájdete tu všetko, čo hľadáte. Ak hľadáte semená zemiakov alebo dokonca cibule, ste na správnom mieste.
Semená sú najdokonalejším reprodukčným systémom vo svete rastlín. Keď je semeno v pokoji, má vo vnútri zárodok, ktorý je obklopený semenným obalom a výživným tkanivom. Keď sú vhodné podmienky, môže sa začať klíčenie.
Úžitková hodnota semien sa určuje podľa tzv. hodnotových vlastností.
Percento čistoty na základe percenta klíčivosti ukazuje, koľko percent hmotnosti dávky semien tvorí hodnotná časť.
Odrodová a druhová identita sa kontroluje pri poľných prehliadkach počas výroby osiva a pri pozberovej kontrole. Čistota osiva sa testuje v laboratórnych podmienkach, aby sa zistilo, koľko je v osive zlomkov, chorôb, nedozretého, prípadne z inej rastliny pochádzajúceho (cudzieho) osiva alebo odpadu (čiastočky pôdy, úlomky stoniek, zlomené osivo). Partie osiva s čistotou nižšou ako 70 % alebo obsahujúce semená karanténnych burín (napr. aranka, pľuzgierka) sa nesmú uvádzať na trh.
Klíčivosť, klíčivosť:
Klíčivosť a klíčivosť semien sa tiež testuje, pričom sa počíta počet semenáčikov, ktoré sa vyvinuli v laboratórnych podmienkach uvedených v norme za určitý čas. Priemerná klíčivosť semien zelenín je 80 - 90 %. Táto klíčivosť sa však zachováva len niekoľko rokov, pričom toto obdobie sa u jednotlivých druhov rastlín líši.
Semená čierneho koreňa, pažítky, paštrnáka a rebarbory klíčia 1 rok.
Semená kukurice cukrovej, petržlenu, póru a špargle klíčia 2 - 3 roky.
Semená fazule, červenej repy, paštrnáka, papriky, mrkvy, šťaveľa, novozélandského špenátu, cibule a zeleru klíčia 3 - 4 roky.
Semená šalátu, kapusty, paradajok, reďkoviek, špenátu, tekvice, baklažánu a hrachu klíčia 4 až 6 rokov.
Semená melóna budú klíčiť 6 rokov, špargle 6-8 rokov, uhorky 8 rokov a melóny 8-10 rokov.
Klíčivosť je miera rýchlosti klíčenia. Semenáčik, ktorý klíči rýchlejšie, má aj lepší počiatočný vývoj, takže je menšia pravdepodobnosť ochorenia vo veku klíčenia.
Certifikácia osiva:
Počas certifikačných testov odborníci kontrolujú aj zdravotný stav semien, ich farbu, vôňu a prítomnosť akýchkoľvek škodlivých organizmov (napr. tvarohovitosť fazule). Viaceré hubové ochorenia sa prenášajú semenami, preto je dôležité odhaliť infikované dávky osiva. Testuje sa aj vlhkosť. Semená zeleninových plodín obsahujú 10 - 15 % vlhkosti, zatiaľ čo olejnaté semená (napr. tekvica) obsahujú 9 - 10 %. Aby sa predĺžila trvanlivosť, výrobcovia znižujú prirodzenú vlhkosť vysušením semien o ďalších 5 %, ktoré sa zachovávajú uzavretím semien vo fóliových vreckách.
Zrno na tisíc kusov, triedenie:
Hmotnosť na tisíc zŕn, hustota a triedenie sú tiež dôležité a merateľné vlastnosti semien. Posledná z uvedených hodnôt je dôležitá, pretože semená rovnakej veľkosti sa môžu strojovo vysievať rovnomernejšie, čo vedie k rovnomernejšiemu klíčeniu, a tým aj dozrievaniu. Hmotnosť tisíc zŕn sa podľa definície vzťahuje na hmotnosť 1 000 semien v gramoch. Jej znalosť je dôležitá na výpočet potrebného množstva osiva. Hlavné charakteristiky semien hlavných druhov zeleniny a bylín sú uvedené v tabuľke. Na vreckách so semenami zo zahraničia sa namiesto hmotnosti tisíc semien uvádza hmotnosť v gramoch. Množstvo sa uvádza v gramoch alebo počte semien.
Osivo uvádzané na trh sa zaraďuje do troch tried kvality podľa jeho hodnotových vlastností: trieda I, trieda II a "na uvedenie na trh na základe osobitného povolenia".
Zber, mlátenie
Osivo sa ošetruje rôznymi spôsobmi, aby sa zabezpečila rovnomernosť výsevu a vzchádzania a aby sa stimuloval vývoj rastlín. Väčšina semien sa upravuje, t. j. povrch semien sa natiera pesticídom (úprava), ktorý ničí škodcov priľnavých na povrchu semien alebo priamo pod ich obalom.
Moderná metóda obväzovania je známa ako inkrustácia, pri ktorej sa povrch semena pokryje tenkou vrstvou pesticídu, zvyčajne jasne sfarbenou (modrou alebo ružovou). Prípravok účinkuje hneď po preniknutí do pôdy a poskytuje spoľahlivú ochranu proti chorobám sadeníc v počiatočných fázach vývoja rastlín. Výsevný prípravok neobrusuje povrch osiva a je jednoduchšie zasiať osivo po semenách, pretože semená sa nezlepujú. Jasná farba uľahčuje kontrolu výsevu. Pri výseve inkrustovaného osiva odhrdzovací prostriedok nezapcháva výsevné elementy dnes používaných presných sejačiek.
Malé semená (napr. mesačné reďkovky) sa zvyčajne upravujú, čím sa niekoľkonásobne zvýši ich hmotnosť a získajú zaoblený tvar, čo uľahčuje ich výsev. Semená s dlhým časom klíčenia sa predklíčia, aby sa zvýšilo percento klíčivosti a skrátil čas pestovania. Tepelná úprava je pri cibuli bežným procesom, ktorý spôsobuje, že stonka semien začína regresovať. Semená pokryté chĺpkami alebo sponami (napr. paradajky, mrkva) sa obrusujú, čo uľahčuje výsev semien.
Špeciálnou úpravou semien je ožarovanie gama žiarením, ktoré sa používa pri maku a majoránke. Tieto dve plodiny vyžadujú dobrú hustotu, aby dobre vyklíčili, ale neskôr husté porasty obmedzia ich vývoj a mali by sa vysádzať. Ožiarené semená tiež vyklíčia, čím stimulujú klíčenie ostatných, ale pred vyklíčením uhynú. zvyčajne sa 30 - 40 % neošetrených semien zmieša s ožiarenými semenami.
Čo sa nachádza vo vrecku na osivo?
Na sáčkoch s domácimi semenami sa okrem názvu druhu a odrody nachádza krátky obrázkový alebo viacjazyčný leták, ktorý obsahuje základné informácie potrebné na výsev. Obsahuje aj množstvo osiva (v gramoch alebo počte semien), dátum kovového uzáveru, kovový uzáver alebo číslo dávky osiva a dátum spotreby, ktorý je 2 roky po kovovom uzávere.
Skladovanie osiva:
Správne skladovanie je predpokladom zachovania klíčivosti. Osivo sa musí až do použitia skladovať v suchých a chladných podmienkach; neodporúča sa skladovať vrecká s osivom v chladných a zatuchnutých pivniciach. Profesionálne osivá a niektoré chalupárske (farebné vrecúška) osivá sú balené v kovových vrecúškach odolných proti klíčeniu vo vnútri papierového obalu, preto sú neotvorené vrecúška dobre prispôsobené extrémnym podmienkam prepravy, prekládky a skladovania. Pred nákupom je dobré skontrolovať dátum spotreby (platnosť kovovej pečiatky) osiva. Otvorené semená by sa mali prednostne použiť do jedného roka od zakúpenia. Kupujte len toľko osiva, koľko potrebujete na daný rok.
Ak vám zostalo nejaké osivo z predchádzajúceho roka, môžete ho použiť aj po uplynutí dátumu spotreby v závislosti od doby klíčivosti jednotlivých druhov (pozri vyššie). Otvorené vrecká môžete skladovať vo vzduchotesnej kovovej škatuli alebo nádobe pri teplote 10 - 12 C, pričom sa ich kvalita takmer nezhorší, až do nasledujúcej sezóny. V prípade semien, ktoré zostali z predchádzajúceho roka, treba počítať so zníženou klíčivosťou a silou klíčenia.
Cibuľa, hľuzy, cibuľové hľuzy:
Cibuľa, hľuzy, cibuľové hľuzy, podpníky a estragón sa spoločne nazývajú modifikované podzemné účinky. Ich úlohou je najmä uchovávať živiny pre rastlinu, ktorá sa z nich vyvíja. Sú tiež neplodnými (vegetatívnymi) množiteľskými materiálmi, z ktorých sa vyvíjajú nové rastliny.
Pásový kmeň:
Pásový výhonok, známy aj ako rizóm, je krátky stonkový, zhrubnutý zásobný a rozmnožovací pôdny výhonok s hnedými šupinatými alelami a púčikmi vyvíjajúcimi sa v ich pazuchách. Odnož môže mať obmedzený rast, pri ktorom sa vrcholový púčik vyvíja do nadzemného výhonku a bočné púčiky pod vrcholovým púčikom pokračujú v raste odnože (napr. (konvalinky, salamonky), alebo s neobmedzeným rastom, kde vrcholový púčik pokračuje v raste a z bočných púčikov sa vyvíja nadzemný výhonok (konvalinky). Medzi okrasné rastliny s podnožou patria aj canna, zantadeschia a paeonia.
Ďatelina:
Hľuza je zhrubnutý, mäsitý, krátko stopkatý, živiny uchovávajúci, pôdou modifikovaný výhonok s púčikmi v pazuchách alel. Hľuza môže byť stonková (cyklámen) alebo vetvová (georgína, begónia, konvalinka).
Cibuľa:
Cibuľa je živiny uchovávajúci mäsitý podzemný výhonok, ktorý pozostáva z mäsitých podzemných listov, väčšinou pokrytých suchými listami, s krátkymi stonkami. Cibuľa väčšiny cibuľovitých kvetov (tulipány, narcisy) je pokrytá listami, zatiaľ čo cibuľa ľalií je holá.
Hľuza cibule:
Cibuľové hľuzy nemajú mäsité cibuľové listy, ale zhrubnutá časť zásobného valca je pokrytá blanitými listami podobnými listom cibule. Jej vnútorná štruktúra tkaniva je podobnejšia štruktúre hľuzy. Takúto rozmnožovaciu štruktúru majú aj gladioly, kolkvičky, frézie a krokusy.
Tarak:
Tarak je názov, ktorý zvyčajne dávame pšenici tarakovej (Agropyron repens), ktorá zamoruje naše záhrady, a to nie v najlichotivejšom význame. Pre úplnosť by som však spomenul aj tento, pretože patrí do skupiny modifikovaných podzemných výhonkov. Tartak je podobný koreňom, ale je to tenký výhonok s dlhým stonkom. Vybieha hlboko pod povrch a hojne sa rozvetvuje, takže ak sa snažíte zbaviť pšenice taraky pomocou motyky, skôr ju nechtiac rozmnožíte, ako zabijete! Z taracku však môžete rozmnožiť mätu vínnu (Mentha piperita), známu aj ako stolóny. Biele podzemné úponky (stolóny), ktoré sa oddelili od staršej rastliny, môžete zasadiť v októbri 10 až 12 cm hlboko do pôdy.
Cibuľka je zhrubnutý, mäsitý, krátko stopkatý, živiny uchovávajúci, pôdou modifikovaný výhonok s púčikmi v pazuchách alel. Hľuzou môže byť stonková hľuza (cyklámen) alebo rozvetvená hľuza (georgína, begónia, konvalinka, zemiak, topinambur). Rastlina sa môže rozmnožovať ich oddelením a presadením.
Krmivo pre zvieratá:
Tu nájdete produkty, ktoré môžete použiť na zimné kŕmenie vtákov v záhrade, ako aj niektoré zmesi semien pre domáce zvieratá, ktoré si môžete vyrobiť doma. V tejto kategórii nájdete zinkové guľôčky, rôzne semená a prípravky so zdrojom bielkovín na prilákanie spevavého vtáctva do našich záhrad. Základnými zdrojmi potravy sú olejnaté semená a živočíšny tuk (napr. slanina, loj). V záhrade je tiež dobré nechať na viniči, kríkoch a stromoch niekoľko strapcov hrozna, bazy a jabĺk.
Hospodárske semená:
Semená rastlín na kŕmenie, hospodárske a priemyselné využitie nájdete tu. Nájdete tu radové krycie zmesi osív na použitie v ovocinárstve a vinohradníctve, zelené bylinné zmesi osív vhodné na výmenu organickej hmoty v pôde a revitalizáciu pôdy (ďatelina purpurová, hrachor, vikva, horčica atď.), zmesi osív včelárskeho typu (napr. facelia). Do tejto kategórie patria aj zmesi osív vhodné na pastvu a kosenie (napr. lucerna). Patria sem semená maku, sudánskej trávy, ciroku, cukrovej repy, kŕmnej repy, brukvovitej repy a tekvice bez semien.
Semená bylín:
Tu si môžete vybrať zo semien väčšiny bylín používaných v kuchyni. Okrem semien byliniek jedného druhu nájdete v tejto kategórii aj zmesi semien jednoročných byliniek, zmesi semien oregana a bazalky rôznych farieb a vôní, ako aj zmesi na klíčenie a misky na klíčenie. Bylinky môžete pestovať nielen v záhrade, ale aj v kvetináčoch na kuchynskom okne alebo v okennom boxe na balkóne či terase. V ponuke nájdete aj vysokokvalitné semená s vysokou genetickou hodnotou pre skutočne špeciálne kombinácie čerstvých byliniek, ktoré sa dajú použiť do najrôznejších jedál. V tejto kategórii boli nahradené aj špeciálne stredomorské koreniny, ako napríklad semená kôpru a vavrínu.
Bylinky:
Liečivé rastliny sú všetky tie rastliny, z ktorých niektoré boli alebo sú používané ľuďmi na liečebné účely, či už tradične alebo podľa literatúry, kvôli účinným látkam, ktoré obsahujú. Tu nájdete semená týchto rastlín. Niektoré z týchto rastlín sa používajú aj ako bylinky, napríklad tymián, šalvia, zelený koriander. Medzi konkrétne liečivé rastliny patria semená harmančeka lekárskeho, púpavy lekárskej, ženšenu, citrónovej trávy, sladkého drievka, brezy purpurovej, ľubovníka bodkovaného, majoránky atď. Väčšinou sa z týchto bylín pripravuje odvar a používajú sa ako liečba (2-4 týždne, potom 1-2 týždne odpočinku) na prevenciu a posilnenie imunity.
Semená hľúz:
Hľuzy zemiakov na rôzne účely, či už ide o šalát, pečené zemiaky alebo všeobecné použitie, v našej ponuke nájdete odrody na všetky tieto účely. Ako špecialitu ponúkame aj fialové a nízkosacharidové odrody.
Odrody zemiakov sa delia do dvoch kategórií podľa farby šupky: so žltou šupkou a s ružovou šupkou. Môže existovať široká škála sily šupky. Medzi farbou krému a používaním alebo vekom neexistuje žiadna súvislosť! Podľa dátumu šľachtenia existujú skoré, stredne skoré, stredne neskoré a neskoré odrody oboch farieb šupky. Skoré odrody sú určené predovšetkým na klíčenie, skoré primárne zemiaky (nové zemiaky s petržlenovou šupkou), ktoré sa konzumujú v priebehu niekoľkých týždňov od zberu. Nedajú sa dlho skladovať. V dôsledku intenzívneho pestovania majú vysoký obsah vlhkosti. Neskoré odrody s dlhým vegetačným obdobím sú najvhodnejšie na zimné skladovanie.
Z hľadiska použitia existujú 3 druhy konzumných zemiakov (na varenie). Typ A je vhodný na šalát, studenú kuchyňu, zapekanie a dusenie, má nízky obsah škrobu a neklíči. Ako napríklad Somogyi žlté rožky, Cherie, White Lady.
Zemiaky typu B sú "veselými žolíkmi" v kuchyni, pretože majú široké využitie. Sú prechodným typom, menej sa roztláčajú a sú z nich vynikajúce pečené zemiaky. Sortiment odrôd je pre tento typ použitia najširší. Hlavné odrody.
Najlepšie zemiaky sú typu "C", s ktorými sa pripravujú hašišové zemiaky, chrumky, hranolky, pečené zemiaky, zemiaková kaša, slivkové knedle, halušky a dödölle. Ich obsah škrobu je zvyčajne vysoký a ľahko sa rozpadávajú. Hlavné odrody.
Zo semenných hľúz stoja za zmienku topinambury. Pestujú sa ľahko, takmer samovoľne, preto sa oplatí vyhradiť časť záhrady pre topinambury. Považuje sa za zdravú zeleninu, pretože jeho hľuzy obsahujú namiesto škrobu inulín, pomaly sa rozkladajúci sacharid s dlhým reťazcom. Nespôsobuje náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Inulín je ťažko stráviteľný. Je výborným zdrojom vlákniny a vyživuje črevné baktérie. Má tiež vysoký obsah vitamínov skupiny B draslíka, železa, medi, fosforu, horčíka a cholínu.
Semená kvetov:
Semená jednoročných a viacročných okrasných rastlín sú zahrnuté v tomto zozname. Kategória zahŕňa aj farebné zmesi a zmesi semien kvetov s rôznymi, ale rovnakými požiadavkami. Do tejto skupiny položiek patria aj zmesi semien jedlých kvetov, slimákov a popínavých rastlín, zmesi semien kvitnúcich trávnikov, kvitnúcich lúk, prícestných a chalupárskych záhrad, zmesi semien hmyzu a včelích atraktorov, včelárskych kvetov. Môžete si prezrieť zmesi semien kvetov odolné voči suchu, ako aj zmesi semien pre strešné rastliny. Nájdete tu aj ľahko inštalovateľné osivové pásy.
Semená niektorých okrasných rastlín môžete vysievať na jar (zvyčajne koncom apríla) na trvalé miesto, t. j. môžete ich vysievať priamo v záhrade do dobre pripravenej pôdy. Príkladom sú nechtíky, chrpy, pivonky, mládenecké kvety, jednoročný slez, jahodové kríky, ostroha, aksamietnice, jednoročné okrasné maky, jazvečík, levanduľa, masliaky, ricín, okrasné slnečnice. Z plazivých rastlín sú to okrasná ostrica, okrasný fazuľovec, narcis a nasturcia.
Niektoré okrasné rastliny sa najlepšie rozmnožujú pestovaním sadeníc. Samozrejme, môžete si vypestovať aj sadenice z kvetov, ktoré možno vysievať na mieste. Produkcia sadeníc kvetov sa začína v zimných mesiacoch. Predpokladom je dostatočne teplá a svetlá miestnosť, najlepšie mierne vykurovaný skleník. Nájdete tu aj kvetináče a podnosy, médiá a zmesi pôdy, hnojivá a krmivá potrebné na pestovanie sadeníc. Zo sadeníc zvyčajne pestujeme balkónové rastliny: muškáty, petúnie, vejárovité kvety, nechtíky, lobelky, verbeny.
Semená tropických okrasných drevín:
Môžete si vybrať zo semien rastlín, ktoré nie sú pôvodné v Maďarsku, ale sú bežné najmä v trópoch. Patria sem semená afrických tulipánov, kávovníkov a čajovníkov, rôznych kaktusov a opuncií, paliem, papradí, bambusov a špeciálnych borovíc. Nachádzajú sa tu aj semená tropického ovocia a zeleniny, napríklad papája, rôzne banány, pomelo, tamarillo, paw-paw, mučenka, opičia huba, granátové jablko, dračie ovocie, balzamová hruška. Zberatelia exotických rastlín tu nájdu aj rastlinné špeciality.
Semená tráv:
Krásny trávnik je založený na správnom výbere trávnych semien. Môžete si kúpiť trávne semená na profesionálne alebo domáce použitie. Výber sa vždy riadi účelom užívateľa. Či už ide o trávu odolnú voči suchu alebo tieni, športovú trávu alebo trávnik, nájdete ju tu. Tieto zmesi sa skladajú prevažne zo zmesi druhov anglického portulaka, lúčneho portulaka, kostravy červenej a trstinového porastu v určitom pomere.
Profesionálne trávne osivo
V podkategórii profesionálnych trávnych osív nájdete zmesi trávnych osív najvyššej kvality, ktoré sú určené pre profesionálnych používateľov a pochádzajú od najväčších európskych spoločností vyrábajúcich osivá. V tejto kategórii ponúkame zmesi trávnych osív odporúčané najmä pre záhradnícke firmy a profesionálov, ktoré za rozumnú cenu poskytujú rýchle, efektné a dlhotrvajúce výsledky pre súkromných, inštitucionálnych a verejných zákazníkov. V tejto kategórii sú zaradené kvalitné trávne osivové zmesi od najvýznamnejších značiek ICL, Barenbrug, Johnsons, KIepenkerl, Hesa, ELKA, Top Green a i. Môžete si vybrať z najkvalitnejších, odolných športových, suchomilných/mediteránnych, tieň tolerantných a trávnikových trávnych zmesí, zvyčajne vo veľkých 10, 20, 25 kg baleniach. V kategórii profesionálnych trávnych osív nájdete trávne osivá s vysokou genetickou hodnotou na výstavbu a obnovu športových ihrísk, futbalových ihrísk, golfových ihrísk a dostihových dráh. Ponúkame aj zmesi vhodné na riadkové pestovanie vo vinohradoch a ovocných sadoch.
Domáce trávne osivá
V podkategórii doma pestovaných trávnych semien sme zhromaždili zmesi trávnych semien, ktoré boli vytvorené na domáce použitie. Nájdete tu najmä výrobky od maďarských spoločností Agro-Largo a KITE. Môžete si vybrať medzi zmesami trávnych semien, ktoré sú ľahko použiteľné pre laikov, zvyčajne v malých (1, 2 kg) baleniach. K dispozícii je široká škála športových zmesí, zmesí odolných voči suchu, tieňom a trávnikom. Nájdete tu zmesi trávnych semien na jarné a jesenné dosievanie a obnovu trávnika, ktoré vám rýchlo prinesú výsledky. Nájdete tu aj trávne osivá na špeciálne účely, ako je veľkonočná tráva, králičia tráva a zmes trávnych osív 4v1 na trávniky, redukciu machu, neutralizáciu pH a toleranciu tieňa, čo je anglický perovník, červený šenil, ovčí trs a semená trstiny kanárskej, obohatené o prísady bohaté na vápnik na neutralizáciu pH v kyslých pôdach náchylných na rast machu a o prísady bohaté na železo, ktoré machy ničia. Zmes obsahuje aj pomaly sa uvoľňujúce hnojivo, ktoré dodáva trávniku živiny.
V druhej kategórii sme zozbierali trávne hlavice, zmesi semien "Kertdoktor" a instantné trávnikové prípravky. Instantný trávnik je profesionálny prípravok na starostlivosť o trávnik, ktorý je špeciálne určený pre záhradníkov a krajinárov, aby maximálne poslúžil ich zákazníkom. S týmto špeciálnym výrobkom možno v krátkom čase dosiahnuť vysokú kvalitu práce bez prípravy pôdy.
Cibuľa:
V tejto podskupine nájdete zeleninu a okrasné rastliny, ktoré možno rozmnožovať z cibule
Cibule:
Tu nájdete cibule tulipánov, georgín, mečíkov, ľalií, narcisov, krokusov, cibuľové hľuzy, cibuľové hľuzy.
Najznámejšie z cibuľovín sú na jar kvitnúce cibuľoviny, ktoré sa vysádzajú do pôdy v kvetináčoch na jeseň, zvyčajne v októbri. Patria k nim tulipány, narcisy, trsnaté perly, snežienky, zimozelené, snežienky, pivonky, sasanky a hyacinty.
Podzemná časť druhov kvetov, ktorými sú letnokveté cibuľovité rastliny, je veľmi rozmanitá. Majú rôzne tvary a rôzne názvy, ale všetky majú spoločné to, že ide o zhrubnuté (upravené) podzemné výhonky na uskladnenie živín.
Koreňový výhonok, známy aj ako rizóm, je krátkostopkatý, hrubý, so zhlukmi hnedých šupinatých alel, v ktorých pazuchách sa vyvíjajú púčiky. Medzi rastliny s odnožou patria Canna, Zantadeschia a Iris, Convallaria a Paeonia. Hľuza je zhrubnutý, mäsitý, krátko stopkatý podzemný výhonok s púčikmi v pazuchách vňaťových listov. Môže to byť stonková hľuza (cyklámen) alebo koreňová hľuza (hľuzovitá begónia, georgína, ohnivá ľalia). Cibuľa je podzemný výhonok s mäsitými tuľajkami, zvyčajne so suchými listami (tulipán, narcis) alebo holými (ľalia), krátko stopkatými. Z vrcholového púčika cibuľovej stonky, ktorý vyrastá uprostred alel, sa vyvíja výhonok smerom nahor a korene smerom nadol. Zhrubnutá os cibuľovej hľuzy, v ktorej sa ukladajú živiny, je pokrytá skôr blanitými než hrubými cibuľovými šupinami, takže je viac cibuľou než cibuľou. To je prípad mečíka (Gladiolus), krokusu (Crocus), kolchicum (Colchicum) a frézie (Fresia).
Zelená cibuľa:
V tomto prípade si môžete vybrať z cibule makovej, fialovej, cesnakovej, šunkovej a bielej. Dobrá cibuľa je cibuľa rovnakej odrody, čistá, v súlade s fytosanitárnymi normami a zdravá (bez škodcov a ich príznakov), neporušená (bez poškodenia), so suchou šupkou, plne vyzretá (s vysušeným krčkom a suchými koreňmi), dostatočne pevná (kompaktná), dostatočne zbavená zárodkov, bez cudzích organických a anorganických látok, s charakteristickou vôňou. Cibule musia byť bez mrazu, cudzích pachov a plesní.
Veľkosť cibule je spravidla 10 až 30 mm. Veľkosť cibule ovplyvňuje produkt, ktorý sa z nej môže získať, pretože väčšie cibule sa v počiatočnom štádiu pestovania scvrknú a nie sú vhodné na použitie ako jedlá cibuľa.
Na druhej strane, z väčších cibúľ sa vyrába vynikajúca zelená cibuľa. Na výrobu jedlej cibule sa bežne používajú cibule s priemerom 20 - 25 mm, ktoré sa však sadia do pôdy skoro na jar.
Cesnak je vegetatívne rozmnožovaná rastlina. Existujú dva spôsoby rozmnožovania. Najčastejšie sa rozmnožuje cibuľou (strúčikom), ale niektoré odrody sa môžu rozmnožovať aj malými cibuľkami na kvetnej stonke, tzv. cibuľkami. Druhý spôsob je dostupný skôr len u záhradkárov a nie je komerčne dostupný.
Na rozmnožovanie možno použiť vonkajšie veľké strúčiky cesnaku. Stroužky sa zvyčajne predávajú ako rozmnožovací materiál, ale v obchodoch sú niekedy k dispozícii aj celé hlavičky.
Pri rozmnožovacom materiáli cesnaku je tiež dôležité, aby boli strúčiky zdravé (bez škodcov a príznakov) a aby boli dobre vyvinuté, pevné (pevné) a bez zárodkov. Rozmnožovací materiál cesnaku dlhodobo skladovaný na teplých miestach je náchylný na zmäknutie a plesnenie (Botrytis) v dôsledku straty vody, preto ho skladujte na suchom, chladnom, ale pred mrazom chránenom mieste.
Semená zeleniny:
Ak chcete pestovať čerstvú zeleninu vo svojej záhradke, v nižšie uvedených produktoch nájdete to, čo hľadáte. Okrem starých, tradičných odrôd, ktoré každý pozná a miluje, tu nájdete aj niektoré skutočné špeciality.
Fazuľa, hrach:
V tejto časti si môžete vybrať z odrôd francúzskej fazule, fazule na poliach, kríkovej fazule a francúzskeho, pinto a cukrového hrachu.
Klíčky:
Klíčiace rastliny sú spôsobom, ako do tela dostať cenné živiny. Listy klíčiacich rastlín obsahujú viac užitočných živín ako dospelé listy tej istej rastliny. Tu nájdete niekoľko druhov klíčiacich rastlín a nástroje potrebné na ich klíčenie.
Klíčiace semená:
Dracénové semená obsahujú v každom očku jedno semeno. Dracénové semená zahŕňajú nanesenie štartovacieho hnojiva a dezinfekčného prostriedku na povrch semien. Použitie týchto semien umožňuje presnejší výsev, pričom sa na jedno miesto nerozsype príliš veľa semien, takže môžete vynechať pracný proces výsevu. Tu si môžete vybrať z odvodnených semien petržlenu, mrkvy, šalátu, uhoriek a zeleru.
Koreňová zelenina:
Koreňová zelenina, mrkva, petržlen, zeler, repa, paštrnák, sú dvojročné rastliny, ktoré v prvom roku vytvárajú koreňové telá a v druhom roku vytvárajú kvetenstvo a úrodu semien. Nájdete tu koreňovú zeleninu s rôznym časom zberu, ako aj výber skutočných rarít.
Cibuľa:
Či už hľadáte pažítku, pór, fialovú cibuľu alebo semená červenej cibule, určite nájdete odrodu, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.
Kapusta, kaleráb, karfiol:
V tejto časti si môžete vybrať zo širokej škály odrôd kapusty, kalerábu a karfiolu.
Paradajky:
Mäsité bobuľovité plody paradajok sú jednou z najobľúbenejších zeleninových plodín na celom svete. Okrem odrôd, ktoré každý pozná a miluje, tu nájdete aj skutočné kuriozity, či už hľadáte koktailové alebo obrovské, žlté, zelené alebo čierne paradajky.
Papriky:
Papriky: najdôležitejšie korenie v maďarskej kuchyni. V tejto skupine článkov nájdete sladkú papriku, paradajkovú papriku a koreninovú papriku. Pre milovníkov skutočne pálivých papričiek sú tu papriky chilli, habanero, feferónky.
Šalát, listová zelenina:
K listovým zeleným šalátom patrí široká škála šalátov od hlávkového šalátu cez vtáčí šalát až po šalát, rukolu, ktoré sú tiež veľmi rôznorodé, čo sa týka farby a tvaru. Dôležité je spomenúť aj špenát, šťaveľ, žeruchu, mangold a kôpor. Výber semien uvedených rastlín nájdete v tejto skupine článkov.
Uhorky, melóny, tekvice:
V tejto skupine článkov môžete hľadať semená uhoriek, paštrnáka, špargle, cukety, tekvice, melóna a melóna. Tieto plodiny sú náročné na teplo a živiny a niektoré si vyžadujú podporný systém na pestovanie. Pestujú sa na mieste po májových mrazoch. Medzi semená uhoriek patria aj odrody uhoriek na hadenie, nakladanie alebo konzervovanie a odrody šalátových uhoriek.
Pásik semien, kotúč semien:
Použitie týchto výrobkov môže výrazne uľahčiť prácu pri výseve. V prípade výsevných pásov sa semená umiestnia medzi dva pásy papiera podľa rozstupu plodín. Výsev sa vykonáva do voľnej pôdy. Riadok sa vytiahne na rovnakú dĺžku ako pás, pás sa položí, zaleje, prikryje zeminou a opäť zaleje. Výsevný kotúč sa používa v kvetináčoch, takže je ľahké pestovať bylinky na kuchynskom okne. Kvetináč sa naplní do troch štvrtín zeminou, na vrch sa položí disk, zaleje sa a prikryje tenkou vrstvou zeminy, potom sa opäť zaleje. Semená sú určené najmä na šaláty, koreňovú zeleninu a bylinky.
Iné:
Semená, ktoré nemožno zaradiť do vyššie uvedených skupín článkov, nájdete tu, napr. jahody, peruánske jahody atď.